Light Sigaralar Akciğer Kanseri Riskini Büyük Oranda Arttırıyor

Akciğer kanseri günümüzde oldukça yaygın bir hastalık ve bu hastalığa yakalanların %80’i bu hastalığa sigara içtikleri için yakalanmış durumda. Uzmanlar ise light sigaranın bu hastalık özelinde normal sigaradan ayrı tutulması gerektiğini düşünüyor.,

Light sigaranın normal sigaradan farkı filtresinde. Bu filtredeki kanalların boyutu sigaranın light olup olmamasını belirliyor. Yapılan araştırmalara göre de light sigaradaki kanalların boyutu akciğerde Adenokarsinoma denen bir tür kanser hücresi oluşumuna neden oluyor.

Çalışmanın başındaki Dr. Peter Shields “bu kanalların boyutu sigaradaki tütünün nasıl yanacağını belirliyor. Light sigaradaki kanallar ise tütünün daha fazla kimyasal açığa çıkaracak şekilde yanmasına sebep oluyor. Bu nedenle light sigaraya geçince daha az zarar göreceğini düşünenler kesinlikle yanılıyor. Light sigaradaki kanallar iyi olan hiçbir şeye hizmet etmiyor.” açıklamasında bulunarak light sigara tehdidinin altını önemle çizdi.

Bu açıklama sonrası Amerika Gıda ve Madde Teşkilatı FDA’nın light sigaraları yasaklama yönünde karar alacağı konuşuluyor. FDA’nın alacağı kararın ülkemizdeki yansıması nasıl olacak hep beraber bekleyip göreceğiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s