Arkadaşım Bağımlıysa Neler Yapmalıyım?

İlkses Gazetesi’nde çıkan bir haberde Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Öğretim Görevlisi Dr. Ebru Aldemir, “Arkadaşım bağımlı… Ne yapmalıyım?” sorusunu yanıtlayarak bağımlılığın ahlaki bir sorun değil hastalık olduğunu söyledi.

 

Bağımlı bireylerin toplumda ahlak ve irade sorunu olan kişiler olarak algılandıklarını, aslında bağımlılığın bir ahlak ya da irade sorunu olmadığını açıklayan Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Öğretim Görevlisi Dr. Ebru Aldemir, aksine bağımlılığın tedavisi olan kronik bir hastalık olduğunu açıkladı. Bağımlılık sorunu olan kişilerin tedaviye başvurusunda yetişkin arkadaşlarının kritik bir öneme sahip olduğunu belirten Aldemir, arkadaşların bağımlı arkadaşlarıyla konuşmak konusunda aktif, şefkatli ve sabırlı olmaları gerektiğini ifade ederek, “Suçlayıcı, cezalandırıcı ve tartışmacı bir tutum sergilemek bağımlının iyileşmeye ilgisiniçekmek yerine tam tersi olarak onu iyileşmeye çalışmaktan uzaklaştırır. Problem konusunda dürüstçe konuşulmalı, gerçeklere bağlı kalınmalı ve empatik bir tutum sergilenmelidir. Beraber alkol veya madde kullanmaktan kaçınılması ve bağımlı kişilerin sorumluluklarının üstlenilmemesi gerekiyor. Onun yerine şişeleri atmak veya saklamak, hapları atmak, alkollü yerlerden onu uzak tutmaya çalışmak yararlı davranışlar değildir. Madde kullanımına bağlı olumsuz sonuçlardan kişiyi korumak ona yardım etmekten daha çok onun madde kullanma davranışını pekiştirir” dedi.

200530599-001

“BAĞIMLILIK BİR HASTALIKTIR”

Aldemir, bağımlı kişilerin alkol ve madde kullanımının olmadığı güvenli sosyal etkinliklere dahil edilmesi gerektiğinin önemini vurgulayarak, “Bağımlı kişiyle madde etkisi altında değilken konuşulmalı. Sakin olunmalı ve çok duygusal davranılmamalı. Maddeyle ilişkili kötü bir olayın hemen ardından konuşmak verilecek mesajın etkisini artırır. Genellemelerden kaçınılmalı, yorumlar yaşanılanlarla sınırlandırılmalı ve olumsuz sonuçlar açık bir şekilde belirtilmeli. Hoşumuza giden ayık davranışları ile hoşumuza gitmeyen madde etkisi altındaki davranışları arasındaki fark vurgulanmalı. Onun iyiliğiyle ilgili kaygılar net bir şekilde ifade edilmeli” şeklinde konuştu.

BİLGİLENME SÜRECİ

Bu süreçte güvenilen başka kişilerle sorunun paylaşılarak ve onların da fikirlerini alarak konuşmanın yararlı olabileceğini ifade eden Aldemir, şu ifadeleri kullandı: “Bağımlı arkadaşlarımıza yardım etmeye başlamadan önce alkol ve madde bağımlılığı hakkında yeterince bilgi sahibi olmak gerekiyor. Arkadaşlar eğer uygun yaklaşımın nasıl olması gerektiğini bilmiyorlarsa bu konuda bağımlı kişiyle konuşma yapmadan önce konuyla ilgili bilgi almak üzere bir uzmana başvurabilirler.”

13fb29a9ecd6bfc43e910cfdc6fe314d

“DIŞLAMAKTAN KAÇININ”

Çevredeki kişilere bağımlılığın bir hastalık olduğunu anlatarak bağımlının dışlanmasının önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Aldemir, “Konuşma esnasında bu konuda araştırma yapıldığı ve bilgi sahibi olunduğu bağımlı kişiye hissettirilmeli ve problemi konusunda yardım almak üzere bir uzmana başvurması konusunda teşvik edilmelidir. Değişim için acele edilmemeli. Bağımlı bireylerin karar vermesi ve değişmesi zaman alır. Değişim için direnç gösteren bağımlılar karşısında ısrarcı olunmayarak daha sonra tekrar konuşulmalı, her zaman onun yanında olacağınızı ve ne zaman konuşmak isterse orada olacağınızı bilmesi sağlanmalıdır” açıklamasını yaptı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s