Esrarın Yasallaşmasıyla İlgili NIDA Alarm Verdi

Bildiğiniz gibi ABD’de pek çok eyalette esrar kullanımı yasadışı olmaktan çıkartıldı. Bu değişiklikle beraber Amerikan Ulusal Madde Kullanım Enstitüsü (NIDA) beyinde gerçekleşebilecek muhtemel davranışsal ve zihinsel hasarları önlemek için alarm durumuna geçti.

Çalışmanın başındaki isimlerden Dr. Nora Volkow “Bu sadece esrar özelinde bir durum değil. Genç beyinler kesinlikle uyuşturucu ile tanışmamalı. Kısa vadede, esrar kullanımı akademik performansı olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte, uzun süreli kullanım davranışları, zihinsel sağlığı ve yaşam kalitesini bozabilir” açıklamasında bulundu.

Esrar kullanımına bağlantılı olarak beyindeki birçok alanda yapısal değişikliklerin oldukça açık kanıtları da vardır. Bu değişiklikler daha çok beyindeki davranış, zihinsel yetenek ve düşünme yeteneği gibi kritik alanlarda küçülme şeklinde kendini göstermektedir.

Esrar kullanımın zararlarının bununla da bitmediğini belirten Dr. Volkow yapılan bilimsel çalışmalara dikkat çekiyor: “Bu çalışmalardan esrar kullanmanın şizofreni riskini yaklaşık 2 misli arttırdığı, vakaların% 8-14’ünü oluşturduğu ve yüksek kimyasal madde içeren esrar kullanılması veya kullanılan ortamda bulunulmasının şizofreni riskini 6 kata kadar artırdığı tahmin edilmektedir.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s