Elektronik Sigaralar Dişlere ve Diş Etlerine Zarar Veriyor

Rochester Tıp Merkezi’nin yaptığı bir araştırmaya göre elektronik sigaralar dişlere ve diş etlerine normal sigaralar kadar zarar veriyor. Elektronik sigaralar özellikle gençler arasında giderek yayılırken ve genelde daha az zararlı olduğu konusunda yaygın bir kanı varken bilimsel veriler tam tersini gösteriyor.

Çalışmanın başındaki isim olan Prof. Dr. Irfan Rahman “yaptığımız araştırmada elektronik sigara içildiğinde ağız içi hücrelerde stres faktörü oluşuyor ve uzun vadede de bu durum çeşitli ağız içi rahatsızlıklarına neden oluyor” açıklamasında bulundu.

Çoğu elektronik sigara bir pil, ısıtma cihazı ve nikotin, tatlandırıcılar ve diğer kimyasalları içeren sıvıyı tutan bir kartuş içerir. Pil ile çalışan cihaz, kartuştaki sıvıyı, kullanıcının soluduğu duman haline getirir.

Çalışmadaki bir diğer isim olan Fawad Javed de “Tatlandırıcıların hücrelere verdiği zararın daha da kötü olduğunu öğrendik. Bunun yanında elektronik sigaranın diş eti hastalığına katkıda bulunduğu bilinen nikotini içerdiğini hatırlamak önemlidir. ” diyerek de elektronik sigaranın masum olmadığı konusunun altını çizdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s