Sigaranın Hasarı DNA’ya Kadar Ulaşıyor

Bilim adamları onlarca yıldır sigara içmenin DNA hasarına neden olduğunu ve akciğer kanserine neden olduğunu biliyor. UNC Tıp Fakültesi ilk kez, DNA hasarını genomda yüksek çözünürlükte etkin bir şekilde haritalamak için bir yöntem yarattı. Bu çalışmanın başında da milli gururumuz Nobel Ödüllü Aziz Sancar yer alıyor.

Sancar ve ekibi DNA hasarını ve onarımını gen haritası üzerinde görebilmek için kullanışlı bir teknik geliştirdi. Daha sonra bu tekniği, önemli kimyasal kanserojenlerden kaynaklanan tüm hasarları haritalamak için kullandılar. Özellikle bu kimyasal kanserojenlerden benzoalfapirene kanser hastalıklarının %30’undan sorumlu.

Bu gibi çalışmalar, bilim insanlarının sigara içilmesine neden olan kanserlerin neden kaynaklandığını, bazı kişilerin neden kansere karşı daha savunmasız veya dirençli olduğunu ve bu kanserlerden nasıl engellenebileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Sancar, hücresel seviyede sigaranın zararlı olduğuna dair böylesine açık kanıtların ortaya konulmasının bazı sigara içicilerinin bu alışkanlığı bırakmasında etkili olacağını umuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 40 milyon ve dünya çapında bir milyar sigara bağımlısı varvar.

“Bunun, sigara içmenin ne kadar zararlı olabileceği konusundaki farkındalığın artmasına yardımcı olması iyi olur” diyen Aziz Sancar “Tam da genomun tamamında DNA hasarının nasıl tamir edildiğini tam olarak bilebilirsek ilaç geliştiricilerine yardımcı oluruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s