Türkiye’de Bağımlılık Tedavisinde Yeni Bir Dönem Başlıyor

Alkol ve eroin bağımlılığı tedavisinde kullanılan “naltrekson implant”, halk arasında bilinen adıyla “çip” yöntemi, Türkiye’de de uygulanmaya başladı. Deri altına yerleştirilen, daha yaygın olarak eroin bağımlılarının tedavisinde kullanılan çip tedavisinin maliyeti 350 euro değerinde ve artık Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği arasında yapılan protokol çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından gerekli masraf karşılanabiliyor.

Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Ebru Aldemir, implant tedavisinin etken maddesi olan naltreksonun beyinde, eroinin bağlandığı reseptörlere bağlanarak etkisini gösterdiğini, bu şekilde eroinin yerini aldığını, eroinin ortaya çıkardığı belirtilerin ortaya çıkmasını engelleyerek eroin isteğini azalttığını belirtti.

Naltrekson implant tedavisinin ağızdan alınan naltrekson tedavisine kıyasla daha etkin olduğunu, ilacın yavaş salınımı sayesinde daha kararlı kan düzeylerinin elde edildiğini, ani kan düzeyi artışları yaşanmadığı için yan etkilerin daha az olduğunu, bu uygulama ile hastaların ilaç uyumunun arttığını ve bunun da dolaylı olarak ilaç etkinliğine katkı sağladığını bildiren Dr. Aldemir, uygulama sonrası ortaya çıkabilen yara enfeksiyonları veya bölgesel tahriş gibi yan etkilerin ciddi olmadığını ve hepsinin tedavi edilebildiğini ifade etti. Ancak bu uygulamanın kesinlikle hastane ortamında ve doktor tarafından yapılması gerektiğini belirten Dr. Aldemir, son olarak “Naltekson implant tedavisi, hastanın ihtiyacına göre 3 ayda bir tekrarlanmalı ve mutlaka psikososyal müdahalelerle desteklenmelidir” diyerek tedavinin kapsamına dikkat çekti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s