Sigaradaki Nikotini Azaltmak Sağlığı Nasıl Etkiler

Gıda ve Uyuşturucu Madde İdari Birimi (FDA)’nin yeni müfettişi Scott Gottlieb’in son raporu bilim dünyasında büyük bir tartışmayı başlattı. Gottlieb’in raporuna göre sigaralardaki nikotin miktarı, bağımlılık yapmayacak dereceye kadar azaltılmalı ve elektronik sigaralar gibi diğer nikotin tüketim araçlarına da çeşitli düzenlemeler getirilmeli. Böylece sigaranın neden olduğu hastalıkların ve ölümlerin sayısının azalacağını belirten Gottlieb, yaptığı açıklamaların da bilimsel arka plana sahip bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Sentetik opioid bazlı uyuşturucu madde krizi halen medyanın ve kamuoyunun dikkatini çekiyor olsa da, sigara, önlenebilir ölüm ve hastalığın önde gelen sebebi olmaya devam etmekte ve sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 480.000’den fazla ölüme neden olmaktadır. Bu rakam da sigara yüzünden hayatını kaybeden insanların sayısının opioidlerden 15 kat fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Çoğu insan sigara içilmesinin zararlı olduğunu bilse de sigaranın kansere neden olabileceğini, kalp hastalığı, felç ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi diğer sağlık sorunlarının kaynağı olduğunu bilmiyor olabilir.
 

Gottlieb’in öne sürdüğü yeni yaklaşım, uzun bir yolculuğun ilk adımı gibi duruyor. Sigaradaki nikotin seviyeleri önemli ölçüde azaltılırsa, sigara içenler için ihtiyaçları olan nikotini sigaradan sağlayamayacaklarını anlamaları uzun sürmüyor. Bu yeni ve ilginç fikir, sigara içenlerin çabucak aradıkları nikotini elde etmek için e-sigara ya da diğer alternatiflere geçmeleri ile sonuçlanabilir ki bu tütünü yakma ve dumanı solumaktan çok daha güvenli bir seçenek. Bu arada, düşük nikotinli sigara, yeni nesil potansiyel genç sigara bağımlısı profilini de değiştirecektir. Yetişkin sigara içenlerin yaklaşık yüzde 90’ı  18 yaşından önce sigaraya başladığını belirtti. Sigarayı gençlere daha az çekici ve bağımlı hale getirmek gelecek nesili nikotin bağımlılığından uzak tutmak için kritik bir öneme sahip.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s