Neden Gebelikte Alkol Alımı Çocuğu Alkol Bağımlılığına Yatkın Yapar?

Gebelik süresince alkol kullanımı, verdiği diğer zararların yanında çocuğun ileri yaşları için alkol bağımlılığı riski de doğurur. Bunu öğrenmek için de Buffalo Üniversitesi Bağımlılığı Araştırma Enstitüsü tarafından Ulusal Aşırı Alkol Tüketimi ve Alkolizm Enstitüsü (NIAAA) ve Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) desteğiyle bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmanın amacı gebelikte alkol kullanımının ödül sistemini nasıl etkilediği ve bu değişimin yetişkinlikteki etkilerini öğrenmek.

 

Gebelikte alkol kullanımı, doğum kusurlarının ve nörogelişimsel anormalliklerin önde gelen önlenebilir nedenidir. Fetal Alkol Spektrum Bozuklukları (FASD) olarak kısaltabileceğimiz bozulukluklar bilişsel ve davranışsal sorunlara neden olur. Alkol ve diğer madde kullanım bozukluklarının artan hassasiyetine ek olarak, FASD Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD), depresyon, anksiyete ve dürtü kontrolü sorunları gibi diğer zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Spesifik olarak beyindeki ventral tegmental alanda (VTA) endokanniboidler ödül sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. VTA, beynin bağımlılık, dikkat ve ödül süreçlerine karıştığı kısımdır. Bununla birlikte, gebelikte alkole maruz kalan bir beyinde endokannabinoid reseptörlerinin azalan fonksiyonu nedeniyle endokannabinoidlerin de etkisi azalır. Sonuç olarak, uyarıcı sinapslar bağımlılık etkisini güçsüzleştirilme yeteneğini kaybediyor ve bağımlılık etkisi güçlenmeye devam ediyor. Çalışmanın başındaki isimlerden araştırmacı Roh-Yu Shen, beyinde gerçekleşen bu değişimlerin artmış bağımlılık riski için kritik bir beyin mekanizması olduğunu belirtiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s