Gebelikte Alınan Alkolün Etkisi Torununuzun Torununu Bile Etkileyebilir

Yakında çocuk sahibi olacak anneler hamilelik süresince alkol almama konusunda dikkatli olmalıdır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Birliği (CDC), yenidoğanlarda Fetal Alkol Spektrum Bozukluklarına (FASD) neden olabileceğinden, gebelik sırasında alkol tüketiminin tehlikeleri hakkında çok sayıda açıklama yapmıştır. Buna rağmen, birçok kadın gebelik sırasında içki içiyor. Son yapılan çalışmalar ışığında bu uyarıyı dinlemek için ciddi bir sebebiniz var – gebelik sırasında alkol tüketmek sadece doğmamış çocuğu etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda torununuzun çocuğunun bile beyin gelişimini etkileyebilecek olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Kaliforniya Üniversitesi Riverside’daki psikoloji profesörü Kelly Huffman’ın “Gebelikte Alkole Maruz Kalan Çocuklarda Neokortikal Gelişme: Transgenerasyona Dayalı Bir FASD Modeli” başlıklı yeni çalışması, Cerebral Cortex dergisinde yayınlandı. Bu çalışmada kullanılan analizler sonucu çalışma ekibi, hamilelik döneminde alkol tüketiminin,davranışları kalıcı olarak etkileyen sinir sistemi değişikliklerine neden olduğunu ve bu etkilerin de transgenetik mekanizmalar yoluyla hiç alkole maruz kalmayan çocuklarda bile etkiye sahip olduğunu göstermeyi başardı.

Bu geçişi göstermek için de Huffman FASD için bir fare modeli üretti ve üç nesil boyunca beyin ve davranış gelişiminin birçok yönünü test etti. “Geleneksel olarak, annenin alkol tüketiminden kaynaklı alkole doğrudan maruz kalan bebeklerin, rahimdeki embriyo veya fetüs yoluyla alkolün beyinlerini etkilediği düşünülüyordu. Ancak şimdi, gebelikte alkol kullanımının etkilerinin nesiller boyunca negatif olarak devam edebileceğine dair kanıtlara sahibiz” diyen Huffman, alkole maruz kalmayan sonraki nesiller üzerinde bu etkinin gözlenmemesi için anne adaylarını bu konuda tekrar dikkatli olmaya çağırdı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s