FDA Madde Bağımlılığına Karşı Geliştirilen İlk Mobil Uygulamayı Onayladı

on

Gıda ve İlaç İdaresi(FDA), madde kullanım bozukluğu olan bireylerin tedavisine yardımcı olmak için ilk mobil uygulamayı onayladığını açıkladı. Reset (Sıfırla) olarak adlandırılan uygulama, bilişsel-davranışçı terapiyi kullanıyor ve alkol, kokain ve esrar gibi uyarıcı maddeleri tedavi etmek için ayakta tedaviye destek olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu uygulamanın amacı, ayakta tedavi programlarına katılan kişilerin tedaviye devam oranını arttırmak ve katılan kişileri madde bağımlılığından uzak tutmaktır. 

 

FDA’nın Cihazlar ve Radyolojik Merkezi’nde Nörolojik ve Fiziksel Tıp Cihazları Bölümü Direktörü Dr. Carlos Peña yaptığı basın açıklamasında: “Bu, yenilikçi teknolojilerin, tedavi sırasında hastaların kendilerine yardımcı olabilecek ilave araçlara erişmelerini sağlamada ne kadar büyük bir yol kat ettiğimizin bir örneğidir.” açıklamasında bulundu. Bu uygulama, şu anda opioid bağımlılığı tedavisi görmeyen, madde bağımlılığı hastaları için 12 haftalık bir reçete ile sadece ek tedavi olarak belirtilmiştir. Ürün, hastaya uygulanan müdahaleleri ve değerlendirmeleri bir mobil uygulama vasıtasıyla klinisyene gösterge panelleri ve veri analizi ile birleştirerek gönderiyor.

 

FDA, klinikte veya evde erişilebilen uygulamanın masaüstü tabanlı bir sürümünün eklenmesiyle standart tedaviyi alan 399 hastanın bir çok bölgedeki, 12 haftalık klinik araştırmasındaki verileri inceledi. Veriler, alkol, kokain, esrar ve diğer madde bağımlılığı bulunan hastalarda standart tedavi sonrası uygulamayı kullananlarda % 40.3, kullanmayan kişilerde ise % 17.6 iyileşme oranı gözlendi. Yine klinik araştırmanın devamında, opioid kullanımı raporlayan hastalarda uygulama kullanımının etkinliği gösterilemedi. Uygulama ile ilgili yan etkiler incelendiğinde ise klinik araştırmalardan elde edilen verilere göre, herhangi bir yan etki rapor edilmedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s