Uzun Süreli Esrar Kullanan Kişilerde Çok Ciddi Mide Hastalıkları Gözükebilir

on

Yapılan son araştırmalardan sonra esrar kullanan kişilerin sağlığını etkileyebilen yeni bir problem ortaya çıktı. Kannabinoid hiperemesis sendromu olarak adlandırılan bu sendrom yeni yeni tıp dünyasında kabul görmeye başladı. Bu sendrom bulunan kişilerde hareketi bile engelleyecek kadar yoğun karın ağrısı ve mide bulantısının yanında çok ciddi miktarda kusma davranışı da gözlenmekte. Özellikle kilosu düşük olan kişilerde bu ciddiyette bir kusma davranışı ölümcül bir etkiye bile yol açabilir. Tüm nüfusun küçük bir kısmını etkiliyen bu sendroma yakalanmaya en ciddi adaylar aylar hatta yıllar boyunca esrar kullanmış kişiler.

 

Hastalığın yaygınlığı konusunda kesin bir veri yok ancak son yıllarda esrar yasalarını gevşetmiş olan ABD eyaletleri California ve Colorado’da, acil servis doktorları kannabinoid hiperemesis sendromunu daha sık gördüklerini söylüyor. Sacramento’daki UC-Davis Tıp Merkezi’ndeki acil servis doktoru Dr. Aimee Moulin, Kaliforniya seçmenlerinin geçen kasım ayında tıbbi amaçlı esrar kullanımının yasalaşmasını sandıktan geçirdikten sonra vakaların sayısının arttığını söyledi.

 

Doktorlar, kannabinoid hiperemesis sendromu tedavisinin zor olduğunu söylüyorlar. Kannabinoid hiperemesis sendromunu tedavi etmenin esrar kullanmayı bırakmaktan başka çaresi olmadığından tedavi sırasında kişilere esrar kullanmayı bırakmaları gerektiği söyleniyor. Esrar kullan bir çok hasta, esrarın onları hasta hale getirdiğinden kuşku duyuyor; bu nedenle onları kullanmaya devam ediyorlar ve kusma nöbetleri devam ediyor. Doktorlar semptomları hafifletmek için çok az şey yapabilyorlar çünkü geleneksel mide bulantısı ilaçları genellikle işe yaramıyor ve bulantıların başlangıcının önlenmesine yönelik bir ilaç henüz yok. Belirtiler azalana kadar hastaların hastanede kalması gerekiyor. Sendromu teşhis etme süreci de sıkıntılı ve pahalı olabilir. Mide rahatsızlığını esrar kullanımıyla ilişkilendiren kan testi yoktur, bu nedenle doktorlar sıklıkla diğer sağlık problemi ihtimalini ortadan kaldırmak için pahalı BT taramaları ve laboratuar testleri düzenler.

 

Aurora’daki Colorado Üniversitesi acil servis doktoru Dr. Kennon Heard, “Bu semptom doktorların radarında olan bir durum değildi” diyor. Colorado’daki araştırmanın ortak yazısı olan “esrar serbestliği ve kusma hastalığının artması” konulu yayın beş yıl önce yayınlanmıştı. Durumun kesin nedeni hâlâ gizemini koruyor. Toksikologlar, esrar maddesindeki kimyasal bileşiklerin, sinir sistemini düzenlemeye yardımcı reseptörlerinin normal işlevini değiştirebileceğini söylüyor. “Bazı insanlar, genetik olarak sendroma yatkın olabilir veya esrarın potansiyel veya kimyasal yapısı zamanla bu reseptörleri değiştirebilir” diyor California Zehir Kontrol Sisteminin San Fransisko bölümünün tıbbi direktörü Dr. Craig Smollin. Güney Sacramento’daki Kaiser Permanente’deki acil doktor olan Dr. John Coburn “Çoğu zaman insanlar nedense doktorlara inanmıyor” dedi. Coburn, bırakmanın bu sendromdan kurtulmaya yardım edebileceğini söyledikten sonra bile bazı hastaların esrar içmeyi bırakmadan önce  hastaneyi birden fazla defa ziyaret ettiklerini söyledi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s