Bağımlı Olup Olmamak Beyin Aktivite Farkına Bağlı

Madde kullanımı sadece eğlence amaçlı olan kişilerde, karar verme ile ilişkili beyin bölgelerindeki beyin aktivitesinin ölçülmesi, kimin madde kullanmayı bırakacağını, kimin de madde kullanım bozukluğunu  geliştireceğini öngörebilir. Çığır açacak bu yeni çalışma  Tulsa, Oklahoma’daki Laureate Beyin Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Martin Paulus liderliğindeki ekip tarafından yapıldı ve sonuçları Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging dergisinde yayınlandı.

 

Çalışmanın başındaki isimlerden Dr. Blair Carter, “Bu gibi çalışmalar, modern nörobilimsel görevlerin ve beyin görüntülemenin kullanımının, genç erişkinlikte daha sonra bağımlılık riskini ileriye yönelik olarak tahmin etmek için yeni bir yaklaşım olarak kullanılabileceğini gösteriyor” dedi. Dr. Carter ve meslektaşları, 144 genç yetişkinde karar verme sürecine katılan çeşitli beyin bölgelerinin aktivitesini ölçmek için beyin görüntülemeyi kullandılar. Beyin taramaları sırasında, katılımcılar riskli veya güvenli kararlar vermelerini gerektiren bir görev gerçekleştirdiler. Çalışmadaki tüm katılımcılar o sırada benzer testler yapsalar da, bazı katılımcılar daha riskli seçimler yapma eğilimi göstermiştir.

 

Çalışma,  kokain ve reçeteli olarak alınan ancak eğlence amaçlı madde kullanım bozukluğu davalarında sık sık karşımıza çıkan Adderall ve Ritalin gibi ilaçları kullanan genç yetişkinlerin beyin aktivitesini ölçtü ve katılımcıları, bağımlılık geliştirip geliştirmeyeceklerinin görülmesi için 3 yıl boyunca izledi. Bulgular, daha önce riskli kararların sonucunda karşılaştıkları kötü durumlardan ders almayan bazı kişilerin, olumsuz sonuçları görmesine rağmen madde kullanımına devam etmeye yatkın olduğunu göstermektedir.

 

“Çalışmada ortaya çıkan beyin farklılıkları, kliniklerde değerli bir araç olabilecek, bireysel düzeyde sonuçların tahmin edilmesinde etkili olacak gibi görünüyor olsa da yine de kesin konuşmak için henüz erken” diyen Dr. Blair, “Yine de risk altındaki bireyleri tanımlamak, madde kullanım bozukluklarını azaltan  hedefe yönelik müdahaleler yapmamıza imkan sağlayabilir” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s