Müzik Alzheimer’ın Zarar Verdiği Beyin Bölgelerini Aktive Edebiliyor

Utah Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışma 27 Nisan 2018 tarihinde yayınlandı. Bu çalışmanın farklı yanı müziğin, Alzheimer hastaları için sanıldığından daha önemli olduğunu göstermesi oldu. Şimdiye dek genelde Alzheimer hastalarının ruh halini düzenlemek için kullanılan müziğin aslında Alzheimer hastaları için farklı bir öneme sahip olabileceği gösterildi.

 

Grubun yaptığı önceki çalışma, kişiselleştirilmiş bir müzik programının demans hastaları için duygudurum üzerindeki etkisine eğilmişti. Bu çalışma, beynin göz bölgesinde dikkat ağını harekete geçiren bir mekanizmayı incelemek için yola çıkmıştı. Üç hafta boyunca, araştırmacılar, katılımcıların kendine özel şarkı seçmelerine yardımcı oldu ve hasta ile bakıcısını, taşınabilir müzik oynatıcısının nasıl kullanılacağı konusunda eğitti. Fonksiyonel bir MR cihazı kullanan araştırmacılar, 20 saniyelik müzik duyduklarında aydınlanan beyin bölgelerini görüntülemeyi amaçladı. Araştırmacılar, hastanın müzik koleksiyonundan sekiz şarkı çaldı, sonra da sessizlikte ve farklı sıralamada şarkı çalınması durumunda beynin aydınlanmasına baktı. Araştırmacılar görüntüleri her taramadan karşılaştırdı.

Araştırmacılar müziğin beyni harekete geçirdiğini ve tüm bölgelerin iletişim kurmasını sağladığını buldu. Kişisel müziği dinleyerek, görsel ağ, dikkat ağı, yönetici ağı ve serebellar ve kortikoserebellar ağ çiftlerinin hepsi, daha yüksek fonksiyonel bağlantı gösterdi. Bu sonuçlar, Alzheimer hastalarında anksiyete, depresyon gibi sorunlara yaklaşmanın yeni bir yolunu sunabilir. Beynin komşu bölgelerinin aktivasyonu da hastalığın beyinde neden olduğu gerilemeyi geciktirmek için yeni fırsatlar ortaya çıkarabilir.

 

“Demansı olan insanlar, kendilerine tanıdık olmayan bir dünya ile karşı karşıya kalıyor, bu da yönelim bozukluğuna ve kaygıya neden oluyor” diyor Doç. Dr.Jeff Anderson. Kendisi Utah Üniversitesi Radyoloji Bölümü’nde doçent ve çalışmaya katkı veren isimlerden biri. “Müziğin, hala göreceli olarak çalışan beynin dikkatle ilgili bölümünün aktivasyonunda rol aldığına inanıyoruz.” diyerek de sözlerini noktalıyor.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s